dzieci jedzą obiadNowy rok szkolny przyniósł dla dzieci, rodziców i nauczycieli z Zespołu Szkół w Szumowie wiele zmian. Od 1 września ruszyło nowo wybudowane nowoczesne Gminne Przedszkole, a wraz z nim stołówka z której to korzystają nie tylko przedszkolaki, ale również dzieci ze Szkoły Podstawowej.
Nie lada wyzwaniem dla samorządu było uruchomienie jej wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem.  Pracownicy Urzędu i Szkoły musieli przebić się przez gąszcz zawiłych przepisów, terminów, przetargów i zamówień, tak aby dzieci od września mogły na długiej przerwie spokojnie zjeść dwudaniowy pełnowartościowy obiad, który zostaje przygotowywany i wydawany na miejscu w profesjonalnie wyposażonej nowoczesnej kuchni.
Ze stołówki korzysta w sumie około 260 dzieci szkolnych i 100 przedszkolaków, którym to z kolei stołówka zapewnia całodobowe wyżywienie wraz ze śniadaniem, obiadem i podwieczorkiem.
Jadłospis szkolnej stołówki uwzględnia również dzieci z nietolerancją glutenu oraz inne wymogi żywieniowe zgłaszane indywidualnie przez rodzica. Koszt jednego obiadu dla dziecka ponoszony przez rodzica wynosi 6 zł, pozostały koszt ponosi Gmina. Składa się on zazwyczaj z dwóch dań i kompotu. Na dzień dzisiejszy około 50 dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących korzysta z finansowania posiłków przez Opiekę Społeczną w Szumowie. Ponadto, rodzice których to dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1000 zł mogą zgłaszać się do programu Ministerstwa Edukacji Narodowej o uzyskanie stypendium obiadowego dla swoich dzieci (więcej informacji na temat inicjatywy „Dzwonek na obiad” znajduje się na stronie internetowej programu www.dzwoneknaobiad.pl.).
Cieszy nas fakt, że zainteresowanie stołówką przerosły nasze najśmielsze oczekiwania,  a najlepszą zapłatą za trud i ogrom pracy wniesiony w jej uruchomienie i funkcjonowanie jest szczery uśmiech dziecka.