31 marca 2019 roku w Ziołowym Zakątku w Korycinach odbył się Wojewódzki Konkurs Kulinarny ,,Tradycyjny Stół Wielkanocny’’. To druga edycja konkursu na tradycyjne świąteczne potrawy, organizowany przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Z naszej gminy do rywalizacji przystąpiło 5 Kół Gospodyń Wiejskich: KGW ,,Kwiatki Pęchratki’’ z Pęchratki Polskiej, KGW ,,Boróweczki’’ ze Srebrnego Borku, KGW ,,Paprotki’’ z Paproci Dużej, KGW ,,Dobra Pani domu’’ w Szumowie oraz KGW Radwany – Mroczki. W całym wydarzeniu brała rekordowa liczba uczestników 70 Kół Gospodyń Wiejskich prezentowało swoje potrawy, wypieki i dekoracje wielkanocne.

Celem konkursu było przygotowanie potraw tradycyjnych przyrządzanych na stół wielkanocny, wywodzący się z miejscowych tradycji kulinarnych i opartych na lokalnych produktach.
Konkurs rozpoczął się o godz. 10:00 występem zespołu muzycznego ,,Klekociaki’’ z Bociek. Odbył się także pokaz pieczenia sękacza nad paleniskiem i warsztaty tradycyjnych ozdób wielkanocnych przygotowane przez instruktorów Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Centrum Onkologii w Białymstoku zachęcało do profilaktyki i badań, które przygotował dla wszystkich uczestników wydarzenia Departament Zdrowia UMWP.
Smakołyki oceniało jury w skład, której weszli: Ks. Henryk Kosz proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Grodzisku, Pani Jolanta Angielczyk właścicielka firmy Dary Natury i Ziołowego Zakątka, Pan Andrzej Lechowski dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Pani Magdalena Tymińska zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Pan Marcin Sekściński zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży, Pan Mirosław Bielawski dyrektor Programu Polskiego Radia Białystok, Pan Eugeniusz Szpakowski dyrektor TVP3 Białystok- Telewizja Polska, Pani Ewelina Łapińska szefowa kuchni restauracji w Białymstoku, finalistka 7 edycji programu Top Chef.

Komisja Konkursowa po długich degustacjach i naradach wskazała zwycięzców:
I miejsce KGW ,,Wisienki’’ z Wiśniewa (gm. Zambrów)
II miejsce KGW ,,Przyjazna Wieś’’ ze Starych Zoch i Składów Borowych (gm. Nowe Piekuty)
III miejsce KGW z Andryjanek (gm. Boćki)
Nagrodę specjalną otrzymały Panie z KGW z Leman (gm. Turośl).
Wyróżnienie otrzymały gospodynie z KGW Hołodzianki, KGW z Karakul oraz KGW z gminy Rajgród.

Nasze Panie z gminy Szumowo za pięknie przygotowane stoły, smakowite potrawy i nadzwyczajne ozdoby wielkanocne otrzymały dyplomy za udziały w Konkursie oraz drobne upominki.
Dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich była to świetna okazja do pokazania swoich umiejętności i aktywności społecznej oraz do poznania innych Kół ich tradycji i talentów.

Galeria: