Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

zdjęcie rośliny Barszcz SosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego rosnący na posesjach prywatnych należy zwalczać we własnym zakresie, zaś rośliny porastających pobocza dróg, należy zgłosić do urzędu gminy. Przy zwalczaniu tej rośliny należy zachować specjalne środki ostrożności w postaci zakrywającej jak największą część ciała odzieży syntetycznej i ochronnych okularów w komplecie.

Barszcz Sosnowskiego ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla

dzieci i osób cierpiących na alergie. Barszcz Sosnowskiego jest ogromny, dorasta do 4-5 metrów, a jego łodyga może mieć średnicę 10-12 cm. Z wyglądu przypomina gigantyczny koper z charakterystycznymi kwiatami zebranymi w potężny baldach. Liście podzielone są pierzasto i mogą mieć średnicę 1,5 metra. Łodyga jest w środku pusta. Korzeń palowy sięga do 200 cm głębokości.

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego nie jest łatwe, m.in. ze względu na sięgające dwóch metrów korzenie, a prowadzić je można na dwa sposoby: mechanicznie lub chemicznie. Pierwsza metoda polega na usuwaniu kwiatostanów w pełnym rozkwicie i wykopywaniu rośliny z całym korzeniem lub co najmniej do 10 cm poniżej poziomu gruntu. Zwalczanie rośliny tą metodą trwa na ogół kilka kolejnych lat. Najłatwiej zabieg przeprowadzić na roślinie jednorocznej. Inną metodą jest zastosowanie herbicydów – glifostatu.