W dniach 27 - 30 lipca 2017 r. członkowie szumowskiej orkiestry dętej i dziewczęta z zespołu mażoretek wzięły udział w wycieczce w Góry Świetokrzyskie.Wyjazd zorganizowany i sfinansowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie był nagrodą i formą podziękowania za całoroczną pracę na rzecz rozwoju orkiestry i promowania gminy Szumowo w regionie.
 
Podczas czterech dni pobytu udało nam się odwiedzić wiele fascynujących miejsc, poznać kawałek historii naszego kraju. Pierwszy dzień wycieczki to wizyta w stolicy polskiego humoru Wąchocku, gdzie zwiedziliśmy klasztor Cystersów, będący jednym z najpiękniejszych w Polsce obiektów w stylu romańskim oraz zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Kolejne dni to dalsze poznawanie tego pełnego relikwi przeszłości regionu - zwiedzanie ruin XIV - wiecznego Zamku Królewskiego w Chęcinach, opactwa pobenektyńskiego z relikwiami drzewa Krzyża Świetego, Muzeum Misyjnego Ojców Oblatów, krypty Jeremiego Wiśniowieckiego na Świetym Krzyżu, dworu starostów chęcińskich z XVII wieku z pięknym barokowym ogrodem oraz liczne wędrówki po górskich szlakach, podziwianie pięknych, zapierających dech w piersiach widoków i unikatowej przyrody gór. Na szlaku naszej wędrówki nie mogło  zabraknąć  też jednej z najpiękniejszych krasowych jaskiń w Polsce, będącej istnym fenomemen natury -  jaskini Raj. Podzieleni na dwie grupy z zapartym tchem podziwialiśmy przebogatą szatę naciekową jaskini usianą licznymi stalaktytami, stalagmitami i perłami jaskiniowymi.Zwiedziliśmy również rezerwat geologiczny - Kadzielnię, z najpiękniejszym w Polsce amfiteatrem wykutym w skale. Zafascynowani opowieściami pani przewodnik o przebogatej przeszłości geologicznej Ziemi Świętokrzyskiej chętnie odwiedziliśmy również Centrum Edukacji Geologicznej na Wietrzni w Kielcach, gdzie odbyliśmy odbyliśmy emocjonującą podróż do wnętrza ziemi w kapsule 5D, obejrzeliśmy bogatą kolekcję minerałów i skamieniałości oraz poznaliśmy trudną sztukę polerowania skał.
 
Góry Świętokrzyskie, co widać na każdym kroku, to miejsce nasączone historią i kulturą, zakątek o niezwykłych walorach przyrodniczych i geologicznych. Nie brakuje tu jednak miejsc, w których można się zrelaksować i odprężyć, to miejsce wprost wymarzone do wypoczynku, z dużą ilością różnorodnych atrakcji. Dlatego też w programie naszej wycieczki nie mogło zabraknąć wizyty w słynnym Parku Miniatur w Krajnie z miniaturami 40 najsłynniejszych na świecie budowli architektonicznych oraz w znajdującym sie tuż obok parku linowym. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy również wystawę  "Człowiek - niezwykła maszyna" w Centrum Nauki Leonardo da Vinci.
 
Szczypta historii, odrobina zabawy i sporo spacerowania - tak krótko można opisać nasz wyjazd na Kielecczyznę. I chociaż niektórtym z nas - bądż co bądż - mieszkańcom nizin, wędrówka po górskich szlakach sprawiła nieco trudności, z całą pewnością będziemy wspominać ją z sentymentem.
                                         
                                                                                                                                                                                         Uczestnicy wcieczki.