Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

Uncategorised

Przedstawiamy Państwu Informator Gminy Szumowo, który podsumowuje działania w 2024 roku.

Zapraszamy do lektury.

Wójt Gminy Szumowo ogłasza konsultacje społeczne w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na rok 2023.

Link do Zarządzenia Nr 401/22 : https://ug-szumowo.pbip.pl/?event=informacja&id=6026

 

I. Powiadomienia SMS

Możliwość wysyłania do Państwa powiadomień z Urzędu Gminy Szumowo za pomocą wiadomości SMS. Wszystkie chętne osoby prosimy o rejestrację swojego numeru telefonu na stronie SISMS.pl link obok - Zarejestruj się.

Wszystko sprowadza się do 3 kroków:

1. Wchodzimy na stronę Zarejestruj się i zaznaczamy - Wiadomości ogólne oraz naszą miejscowość zamieszkania

2. Podajemy swój numer telefonu na który przyjdzie SMS z kodem aktywacyjnym

3. Akceptujemy treść regulaminu i klikamy w przycisk - wyślij kod. Otrzymany kod sms-em wpisujemy w pole i zatwierdzamy

 

II. Powiadomienia aplikacją BLISKO

Chcesz być na biężąco informowany przez Urząd Gminy? Pobierz na swój telefon i zainstaluj bezpłatną aplikację BLISKO - mobilny system powiadamiania mieszkańców na systemy Android i iOS (smartfony/tablety).

Nie czekaj, zainstaluj już dziś. Zapoznaj się z instrukcją instalacji.

 

JAKIE INFORMACJE BĘDZIEMY PRZESYŁAĆ NA TELEFONY/ TABLETY?

  • aktualne sprawy dotyczące mieszkańców
  • zagrożenia i niebezpieczeństwa
  • istotne utrudnienia i awarie z terenu gminy
  • imprezy kulturalne i sportowe
  • przypomnienia o opłatach lokalnych i podatkach
  • ważne komunikaty z terenu gminy Szumowo
  • nadchodzące wydarzenia
  • w tym także automatyczne przypomnienia o wywozie odpadów z twojej posesji.

Działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szumowie działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a także ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zadania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
• inicjowanie działań w zakresie realizacji zadań własnych samorządu związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych;
• podejmowanie czynności zmierzających do zobowiązania osoby uzależnionej od alkoholu do poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego;
• kontrola przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych;
• opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych pod względem zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami Rady Gminy (limit i lokalizacja punktów, w których sprzedawane i podawane są napoje alkoholowe).

Procedura zobowiązania do leczenia odwykowego.

Aby zobowiązać daną osobę do leczenia odwykowego, muszą wystąpić jednocześnie przynajmniej dwie wskazane w ustawie przesłanki: uzależnienie od alkoholu (ostatecznie potwierdzają to biegli) i przynajmniej jedna z przesłanek o tzw. charakterze społecznym:
• rozkład życia rodzinnego,
• demoralizacja małoletnich,
• uchylanie się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny,
• systematycznie zakłócanie spokoju lub porządku publicznego.

Oznacza to, że procedura jest uruchamiana nie ze względu na samo uzależnienie, ale wtedy, gdy ktoś swoim piciem powoduje określone szkody społeczne. Samo stwierdzenie uzależnienia nie stanowi podstawy do skierowania sprawy ani do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ani potem do sądu.

• Uruchamiając procedurę należy złożyć wniosek do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szumowie.

• W takim wniosku należy opisać wszystkie fakty, które pozwolą gminnej komisji uzasadnić przesłanki konieczne do uruchomienia procedury. Wskazać i opisać okoliczności: w jaki sposób picie alkoholu przez daną osobę wpływa na rozkład życia rodzinnego, demoralizację nieletnich, a także jeżeli występuje uchylanie się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny, zakłócenie spokoju lub porządku publicznego.

• Wniosek może złożyć dowolna osoba (współmałżonek, bliski lub daleki krewny, sąsiad) lub instytucja (Ośrodek Pomocy Społecznej, Policja, kurator). We wniosku należy wskazać świadków (podać ich imię, nazwisko oraz adres zamieszkania) potwierdzających, że osoba wskazana we wniosku jest uzależniona oraz, że w związku z piciem dopuszcza się zachowań wymienionych powyżej.

Wnioskodawca nie ponosi żadnych kosztów ani postępowania przed Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ani przed sądem, niezależnie od tego, jakie postanowienie sąd wyda.

Adres do składania wniosku drogą pocztową lub osobiście w godz. pracy urzędu:
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szumowie
ul. 1 Maja 50, 18-305 Szumowo
tel. 86 476-80-11 w. 32

Instytucje pomocowe:

1. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szumowie, ul. 1 Maja 50, 18-305 Szumowo pok. nr 16 tel. 86 476-80-11 w. 32;
2. Punkt konsultacyjny ds. uzależnień mieszczący się w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Szumowie nr 45, tel. 86 2244150;
3. Poradnia Uzależnień i Współuzależnień w Zambrowie ul. Wojska Polskiego 49, 18-300 Zambrów tel. 602-386-660;
4. Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży, ul. Rybaki 3, 18-400 Łomża tel. centrala/rejestracja 86 216-67-03;
5. Stowarzyszenie Abstynenta „Ostoja” w Zambrowie, ul. Fabryczna 3, 18-300 Zambrów, tel. 86 271-00-72;
6. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szumowie, w strukturze którego działa Zespół Interdyscyplinarny Gminy Szumowo, zajmujący się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie ul. 1 Maja 45, 18-305 Szumowo, tel.  86 2244150

801 120 002 Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia”
— pomoc osobom uwikłanym w przemoc w rodzinie;
czynny: całodobowo; koszt połączenia: bezpłatne

801 199 990 Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki — Narkomania
— pomoc w zakresie informacji, porad, wsparcia psychologicznego dla osób uzależnionych od narkotyków; rodziców i przyjaciół osób używających narkotyków;
czynny: codziennie w godzinach 16.00 – 21.00; koszt połączenia: całe połączenie płatne 35 gr

800 120 289 Infolinia Stowarzyszenia KARAN
— informacja skierowująca i pomoc w problemach związanych z narkotykami;
czynny: w dni powszednie w godzinach 10.00 – 17.00; koszt połączenia: bezpłatne

Powszechne szczepienia całego społeczeństwa ruszyły w styczniu 2021 roku. Jeszcze w grudniu 2020 r. rozpoczęły się szczepienia pracowników służby zdrowia. Kolejność szczepień ustala Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19.

Seniorzy są szczepieni w Polsce w ramach szczepień powszechnych w pierwszej kolejności. Jak wygląda harmonogram rejestracji?

  • Od 15 stycznia rejestrowali się seniorzy, którzy skończyli 80 lat.
  • Od 22 stycznia  zarejestrować się mogą osoby powyżej 70. roku życia.

Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczęły się 25 stycznia 2021 roku.

Gmina Szumowo otrzymała propozycję zorganizowania kursu komputerowego dla osób dorosłych, z mxymalnie średnim wykształceniem dotyczy osób do 50 r.ż,  w przypadku osób powyżej 50 r.ż wykształcenie nie ma znaczenia. Warunkiem realizacji projektu jest zebranie grupy min 16 osób z terenu naszej gminy. Kurs przeprowadzony będzie jesienią b.r. .Czas realizacji to ok 80 godzin. Po jego ukończeniu każdy uczestnik otrzyma na własność laptop, na którym będzie pracował podczas zajęć.
Chętnych prosimy o zgłaszanie się do Urzędu Gminy Szumowo osobiście lub pod nr tel. 86 476 80 12 do środy 1 lipca 2020 r.
Serdecznie zapraszamy.

W związku z ustawą  o niektórych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji  kryzysowych w celu zachowania środków ostrożności  w dniu 28 czerwca 2020 r. udając się do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą maseczkę. Ponadto zaleca się użycie własnego długopisu.

Premier polskiego rządu poinformował o wprowadzeniu następujących obostrzeń:

  1. Obowiązek utrzymania min. 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia) oraz osoby niesamodzielne.
  2. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
  3. Ograniczenie możliwości korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad oraz ograniczenie możliwości korzystania z rowerów miejskich.
  4. Ograniczenie liczby klientów: sklepy i punkty usługowe – max. 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia; targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy; placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe.
  5. Salony urody będą zamknięte.
  6. W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
  7. Klienci w sklepach będą mieli obowiązek noszenia rękawiczek.
  8. W sklepach i punktach usługowych wprowadzone zostają godziny dla seniora (10-12).
  9. Hotele i inne miejsca noclegowe będą zamknięte z pewnym wyjątkiem. Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
  10. Obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które zostaną objęte kwarantanną po 1 kwietnia.
  11. Odłożenie w czasie zabiegów rehabilitacyjnych – z wyjątkiem pilnie wymaganych ze względu na stan zdrowia.
  12. Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom: stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

 

W dniach 28-30 czerwca członkowie orkiestry dętej i dziewczęta z zespołu Mażoretek wzięli udział w wycieczce zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie. Wyjazd był formą podziękowania za całoroczną pracę na rzecz Gminy Szumowo.
Podczas trzech dni pobytu udało się nam odwiedzić wiele fascynujących miejsc, poznać kawałek historii naszego kraju.

 

 

 

Nazwa

Adres:

 

con address

ComfortExpress Szumowo

To nowoczesny, komfortowy obiekt noclegowy należący do ogólnopolskiej sieci hoteli i restauracji ComfortExpress usytuowany w miejscowości Szumowo przy drodze krajowej nr S8 w sąsiedztwie stacji benzynowej  Orlen. Znajduje się w nim 8 nowoczesnych pojedynczych lub dwuosobowych pokoi z łazienką wyposażoną w kabinę natryskową oraz TV-satelitarną.

18-305 Szumowo,

ul. kpt. Antoniego Kozłowskiego 37
Tel. 519-513-213

 

con address

Euromax Krzysztof Rokicki

usługi hotelarskie, liczba miejsc noclegowych - 45

 

18-305 Szumowo,

ul. Szkolna 13
Tel. 501-455-848

 

con address

DAREL Dorota Lubiejewska

Pokoje 1, 2 i 3 -osobowe do wynajęcia

(aneks kuchenny, łazienka, WiFi, TV)

 

18-305 Szumowo,

ul. 1 Maja 26
Tel. 604-205-912

 

con address